Eğitici Olmak

Uzaktan eğitim günümüzde yaygın olarak kullanılan bir eğitim sistemidir. Zamandan ve mekandan bağımsızdır yani eğiticilerin ve öğrenenlerin fiziksel bir sınıfa ihtiyacı yoktur. Bilgisayarınız ve internetiniz varsa sizde öğrenebilir veya öğretmeye başlayabilirsiniz. 

Uzaktan eğitim mevcut bilgisayar teknolojileri ile tümüyle internet ortamında, görüntülü, sesli ve interaktif olarak derslerin işlendiği, katılıcıların istediği zamanda eğitimlere tekrar tekrar erişebildiği bir eğitim türüdür. Günümüzde hızla eğitim bilgisayar ve internet ile desteklenmekte hatta eğitim ve öğretim bilgisayar ortamına geçmektedir. Uzaktan eğitim çağdaş ve yenilikçi bir eğitim sistemidir.

Sizde bu sistem içinde eğitmen olmak ve bilgi birikiminizi katılımcılar ile paylaşmak istiyorsanız hoş geldiniz. Eğitici olmak için izlemeniz gereken bazı videolar ve sunular hazırladık. Ayrıca eTwinning Uzaktan Eğitim sorumlusu ile doğrudan iletişime geçebileceğiniz bir form oluşturduk.

Eğer hazırsanız başlayalım…

Bunun için yandaki sekmelerden ilgili konulara ve bunlara ait sunulara erişebilirsiniz.

 

cby

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan Eğitim uzun yıllardır konuşulan ve değişik yöntemler ile gerçekleştirilen bir eğitim sistemidir. Uzaktan eğitimin yeni bir biçimi olarak adlandırılan Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler ise (MOOC) bağlantısallık üzerine kurulu yenilikçi bir yöntemdir.

KAÇD veya MOOC (Massive Online Open Course) klasik LMS sistemlerinden bazı ilkeler ile farklıdır. Bu bölümde sizlere uzaktan eğitimin tanımı, neden gerekli olduğu, KAÇD’lerin özellikleri ve ilkeleri ile çeşitleri hakında bilgiler sunmaktayız.

Tüm sorularınız için eTwinning projesi uzaktan eğitim sorumlusu ile iletişime geçebilirsiniz.

 

MOOC

Portalın Özellikleri

eTwinning Uzaktan Eğitim Portalı yenilikçi bir yaklaşımla KAÇD olarak tasarlanmıştır. Portalın özelleklerini ayrıntılı olarak incelemek için bu bölüm hazırlanmıştır. 

Bir önceki bölümde genel olarak uzaktan eğitim üzerine durulmuştur. Bu bölümde ise bir KAÇD olarak portalın özellikleri daha ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Bu bölümde KAÇD lerin karakteristik özellekleri portal yeterlilikleri ile beraber anlatılmıştır. Ayrıca öğretim tasarım yöntemi olan Bağlantısallık üzerinde durulmuştur.

Portalın özellikleri ve öğretim tasarım yaklaşımı sizin daha iyi bir eğitmen olmanız için önemlidir. Çünkü kullandığınız ortamın özelliklerini ne kadar iyi bilirseniz o kadar iyi bir eğitim tasarım yapabileceğinize inanmaktayız.

 

moocs

 

İçerik Geliştirme

eTwinning Uzaktan Eğitim Portalı içerikleri geliştirmeniz içinde size yardımcı olmaktadır. İçeriklerinizi nasıl vereceğiniz kursiyerlerinizin iyi bir eğitim alabilmesi için önemlidir. 

Uzaktan eğitim için hazırlamayı düşündüğünüz konuyu genel bir başlık ve alt başlıklar altında sunmanız kursiyerlerinizin adım adım ilerleyebilmesini sağlar. Her bir bölümün etkinliklerle desteklenmesi kursiyerlerin yaparak öğrenmelerini desteklemek adına önemlidir. Sınavlar ise başarıyı ölçmek ve bölümler arasında geçişler sağlamak için kullanılmaktadır.

Aşağıdaki sunu size içeriklerinizi uzaktan eğitim olarak hazırlamanız da yol göstermesi için hazırlanmıştır.

 

Hand writing Content with blue marker on transparent wipe board.

Etik

Uzaktan eğitimde içerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi etik. Yapmış olduğunuz ders anlatımı bir bilimsel çalışma olmasa da içeriği bilimsel çalışma ürünüdür ve etik kurallara uyulması bir zorunluluktur. 

 

Bu bölüm hazırlamış olduğunuz içeriğin yayımlanmasında en önemli kıstasları içermektedir. Eğitmeni olduğunuz konunun kaynaklarını belirtmeniz etik bir kuraldır. Atalarımız ‘Yiğidin hakkı yiğide’ demişler. Emeğe nasıl saygılı olunabileceğine dair bilgilerin bulunduğu bu bölüm eğitmenler için olmazsa olmaz kuralları içermektedir.

eTwinning Uzaktan Eğitim portalında yayımlanan içerikler CC lisansı altında lisanslanmaktadır.

 

ethics_cartoon

 

eTwinning Hakkında

eTwinning 2009 yılından beri MEB tarafından yürütülen bir Avrupa Birliği Projesidir. Projede 35 Avrupa ülkesi yer almaktadır.

Dünyadan 800.000  fazla, Türkiye’den ise 230.000’den  fazla öğretmenin yer aldığı proje detaylarına ulusal web sitesinden ve proje web sitesinden erişebilirsiniz.

Ulusal web sitesi: etwinning.meb.gov.tr 

Proje sitesi: http://www.etwinning.net/

 

 

Site Yöneticisinden

Her türlü soru ve öneriniz için: Ertan KOCABAŞ – ertan.meb@gmail.com

Site yöneticisine sor..