Playposit Aracı ve Uygulama Önerileri

Ana Sayfa

PlayPosit Aracı Nedir?

PlayPostit Aracı ile Soru Nasıl Hazırlanır?

Playpostit’e üye olup giriş yaptıktan sonra açılan kontrol panelinden

“My Bulbs” a tıklayarak açılan sayfada “ADD BULBS” a tıklayarak kendiniz video sorular oluşturabilirsiniz.

Youtube, Vimeo gibi hesaplardan ya da link paylaşımı ile istediğiniz videoyu yükleyebileceğiniz gibi kendi video, ses kayıtlarınızı da yükleyebilir, hatta o anda video çekebilirsiniz.

Konunuza uygun olan kelimeyi aratarak videoyu bulduktan sonra mavi “Done” düğmesine tıklayarak video üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

“ADD AN INTERACTION” u seçerek istediğimiz dakikaya sorunuzu ekleyebilirsiniz.

Videonun istediğiniz bölümlerini  kesebilir, sorularınızı videonun üzerine ekleyebilirsiniz. “Advance” a tıklayarak soru ile ilgili, örneğin öğrencilere birden fazla cevap hakkı verme gibi gelişmiş düzenlemeler yapabilirsiniz.

 

Öğrencilerin soruları cevaplamadan geçip geçme, videoyu hızlandırma, soruyu tekrar çözme, videoyu geri sarma gibi izinleri “Playback option” u seçerek verebilirsiniz.

Soru ekleme işlemimiz bittikten sonra üst bölümden “REVİEW” ı seçerek kontrol edebilir ve “SAVE AND EXIT” e basarak kaydedebilirsiniz.

“Assign to learners”  ı seçerek  sınıfınıza ödevi gönderebilirsiniz.  Link paylaşımı yoluyla da öğrencilerinize soruları gönderebilirsiniz ama raporlama yapılamaz.

“My Bulbs” ı seçerek en sondaki “Actions”ın altındaki   üç noktayı tıkladığımızda. Hazırlamış olduğumuz video soru ile ilgili birçok düzenleme yapabiliyoruz.

Ödev olarak göndermek için “Assign” a basıp sınıf oluşturmalıyız yada daha önceden oluşturduğumuz sınıfı seçmeliyiz

 

Sınıf oluşturma ve Öğrenci Ekleme

Sınıf oluşturmak için soldaki panelden”Classes” seçildikten sonra  “Add New Class” seçilmelidir.

Öğrenciler ile verilen “Class code” u girerek yada linke giderek sınıfa girebilir.

Öğretmen verilen CVS şablonu ile öğrencileri kaydedebilir.

“Premade Bulb”a basarak ders ve konu konu etiketlenmiş olan videolardan istediğimizi seçip kullanabilir ya da konumuza göre düzenlemeler yapabiliriz.

Rapor

Sınıf raporuna da yine buradan bakabilirsiniz. Öğrencilerinizin videoyu izlerken ne kadar süre geçirdiğini, hangi sorulara doğru-yanlış cevap verdiğini öğrenebilirsiniz.

 

Playposit ile hazırlanan örnek bir uygulama