Modül 1 2.0 Web Araçları Nedir ?

b2

Web 2.0 nedir?

Web 2.0 ilk olarak O’Reilly Media tarafından 2004’de kullanılmıştır ve Mono internet olarak kullanılan web 1.0’ın yerini almıştır. Web 1.0 da bütün veri paylaşımları tek bir ana bilgisayardan diğer kullanıcılara ulaşırken, Web 2.0’da paylaşım bütün kullanıcılar arasında gerçekleşmektedir. Bu durum iletişim , veri paylaşımı, sosyal media araçlarının gelişimine yol açmış ve Eğitim, Ekonomi, Bilim ve projelere global boyutlar kazandırmıştır ve bilgi çağının başlamasına neden olmuştur.

Not in Words tarafından yapılmış video yu izleyiniz.

Daha geniş bir biçimde Web 2.0, kullanıcılarında içerik geliştirebildiği, birbirleriyle işbirliği yapabildiği, kullanıcılar arasında bilgi ve fikir alışverişini destekleyen ikinci kuşak web platformu olarak tanımlanmaktadır. (McLoughlin & Lee, 2007 )

Web 2.0 araçlarının Projelerde Pozitif ve Negatif özellikleri

Web 1.0’n tek yönlü iletişimimin açıkları, Web 2.0’ın ortaya çıkması ile kapatıldı ve iki yönlü iletişim dönemine geçilmiş oldu. Web 2.0 temel olarak kullanıcı tasarımı merkezlidir ve daha çok interaktif, işbirlikçi iletişim ve bilgi paylaşımı ile ilgilidir. Bunlar eTwinning projelerinde olması gereken en önemli özelliklerdendir.

Web 2.0 araçları toplumdaki tüm bireylere bilgi paylaşımının yanı sıra, düşüncelerini, felsefelerini, sevdiği veya sevmediği seyleri ifade etmesine, ilgi alan konuları konusunda yorumlar yapmasına etik kuralları doğrultusunda bir özgürlük alanı oluşturur.

Web 2.0 Tabanlı web siteleri ve blogları aşağıda belirtilen özelliklere sahiptirler.

– Bilgi araştırma : Arama motorları sayesinde uygun kelime veya doğru bir soru ile arama yaptığımız konu hakkında bir sürü bilgiye ulaşabiliriz.

– Linkler : Tek yönlü ve iki yönlü link paylaşımı yaparak proje aktivitelerinizi hedef kitlenize daha kolay ulaştırabilirsiniz.

– Yazarlık ve yazma : kendi içeriklerinizi oluşturma yayınlama , belirli blog ve sitelere yükleme. Video sunuları, online bültenleri, makaleler bu özelliği kapsamaktadır.

– Etiketlemeler : Genel olarak bir anahtar kelime ile bütün içeriğin özetlenmesi olarak acıklanabilir. Proje aktivite çıktılarınıza etiketler eklerseniz arabalarda daha kolay bulunabilirler.

Web 2. 0 araçları ile bir çok şey yapabilirsiniz. Bunlar ;

 • Sosyal ağları kullanabilirsiniz Facebook, Twitter, Linkedin 
 • Online İçerik yazabilir ve gönderebilirsiniz. Online anketler, quizler
 • Bloglara yazılar yazabilir yorumlar yapabilirsiniz.
 • Sunu ve farklı çalışmalarınızı paylaşabilirsiniz.
 • Hosunuza giden blog ve web sitelerinin liklerini sonra kullanmak üzere sık kullanılan öğelere ekleyebilirsiniz. ( sosyal web imleri / İmleme )
 • RSS (Zengin Site Özeti) verilerini takip edebilirsiniz. RSS bir sitenin veye blogun günlük haber akışı veya yenilikleri hakkında bilgi veren sunuculardır. Güncelemeler, son haberler ve değişiklikler size aninda iletilir.
 • Online oyun sağlayıcıları ile gerek eğitimsel gerekse eğlenmek için oyunlar oynayabilir ve oluşturabilirsiniz.
 • eTwinning projeleriniz için online videolar sunular e kitaplar dergiler bültenler oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Web 2.0 Araçlarının Olumlu Yönleri

poz

Sadece web araçlarını kullanarak çok kaliteli bir öğrenme ortamı oluşturmak mümkün değildir. Web araçları diğer öğrenme ve öğretme yöntemleri ile birlikte destekleyici, etkileşimci ve işbirlikçi özelliklerinden yararlanılarak kullanılınca çok verimli sonuçlar alınabilir çünkü 2.0 web araçları;

 • Etkileşim, işbirlişi ve iletişimi sağlar.
 • Bilgi ve içerik oluşturmayı mümkün kılar
 • Kullanımları hem kolay hemde esnektir.
 • Öğrencilerin hem yazma hemde çğrenme süreçlerinde teknoloji becerilerini geliştirmeyi mümkün kılar.
 • Öğrenciler işbirliğini geliştirici yeni yöntemler öğrenirler.
 • Öğretmen – Öğrenci, Öğrenci – Öğrenci arasındaki mesafeyi azaltır ve daha iyi bir işbirliği sağlar
 • Öğrenimi geleneksel ( Öğretmen, ders kitabı, öğrenci, 4 duvar ) kalıpların dışına cıkarır.
 • Öğretmen rehber rehber öğrenci ise kendi öğrenmesini oluşturan kişi konumundadır.
 • Web araçları öğrenciler için öğrenmeyi daha anlamlı hale getirir ve öğrenciler daha motive olmuş bir şekilde öğrenme sürecinin bir parçası olurlar ve farklılaştırılmış öğrenme yöntemleri geliştirirler.

Web 2.0 Araçlarının Olumsuz  Yönleri

neg

Web 2.0 araçlarının pek çok yayarlarının yanı sıra öğrenciler için birtakım negatif yönleri de olabilir.Bunları üç bolümde açıklayabiliriz.

 • Web araçları ile yapılan işbirlikçi çalışmalar araç ğzerinden bütün çalışma grubu öğrencilerine yada bütün sınıfa açık olduğu için öğrenciler çalışma konusunda tedirgin ve isteksiz olabilirler bunun nedeni yapacakları hatalarin herkes tarafından görülmesidir.
 • Çalışma esnasına meydana gelen teknik sorunlar veya kullanılan bütün bilgisayarların aynı özelliklere sahip olmaması çalışma verimliliğini azaltır yada engeller. Bazı gruplar aktif calışyor iken diğer gruplar hiç birsey yapmadan bekler ve buda öğrenme motivasyonunu azaltır.
 • Web 2.0 Araçlarının kullanımları kolaydır fakat öğrenmek zaman alir. Derste veya proje etkinlikleri esnasında zaman yönetimi açısından problem oluşturabilir.

 

         Açıklık + Teknik ve Sistem Problemleri + Zaman Yetersizliği = 🙁

Web 2.0 Araç Kategorileri : Sunuyu görmek için Tıklayınız

Görevler 1: 

Bir Google hesabı oluşturmak için linke gidiniz: https://www.google.com/accounts/NewAccount

 1. Formu doldurunuz ve “Hesabımı Oluştur” a tıklayınız. Google hesabınızı kullanarak bütün Google araçlarını Google Drive da kullanabilirsiniz.
 2. Linkine gidip https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z3rWLQ0rYlmE.kZbsPaz9nEjs&usp=sharing

Haritada Şehrinizi işaretleyip, Adınızı Soyadınızı ve bulunduğunuz yer yada şehriniz hakkında kısa bir açıklama ekleyiniz.

 1. Weebly, kullanarak bir blog oluşturunuz. Öğrenme etkinliğimiz boyunca çalışmalarınızı bloğunuzda embed kod ile yayınlayıp bloğunuzun linkini aşağıda linki verilen Stickymoose grubunda paylaşabileceksiniz.

Weebly Kullanım Sunusu için Tıklayınız.

Weebly’ ye Embed Kodu ile video Yükleme Videosu için Tıklayınız

 Blog Linklerinizi bu alana ekleyebilirsiniz Chrom tarayıcı kullanınız. Blog Linklerinizi eklemek için tıklayınız. 

Kursumuz süresince çalışmalarınızı sergileyebileceğiniz, diğer katılımcılar ile işbirliği yapabileceğiniz ve sorularınızı sorabileceğiniz, Facebook Grubumuz eTwEba 2.0  katılmanızı rica ediyoruz. Modül bitirme rozetinizi bilgisayarınıza kaydedip Facebook grubumuzda yayınlayınız.

Modül 1

İyi Çalışmalar !