Modül 1 @Anadolu eTwinning MOOC – İletişim ve İşbirliği

Merhaba Arkadaşlar,

Bu modülde iletişim ve işbirliği konusunu çalışıyor olacağız. Bildiğiniz gibi iletişim her alanda oldukça önemli unsurlardan biridir ve iyi bir iletişim ve işbirliği ağı oluşturmak yapılan çalışmayı başarıya ulaştırmada önemli bir kriterdir. Biz bu modülde iletişimi Eğitim açısından iki yönden inceleyeceğiz.

a- Okul İletişimi

b- Online İletişim

Okul iletişimi ve işbirliği online iletişim ve işbirliği ile bir arada gerçekleştiğinde okuldaki eğitim başarısına önemli katkılar sağlar. İlk önce iletişimin tanımı ile başlayalım.

A- Eğitimde İletişim ve Etkileşim

Eğitimde iletişim ve etkileşim nasıl olur ? eBook u okuyunuz.

B- Sınıf Yönetimi ve İletişim

Etkili bir sınıf iletişimi engelleri nelerdir ? eBook u okuyunuz.

Başarılı Okullar için İletişim

Okuldaki etkili bir iletişim ağı genel olarak okunun bütün başarısını etkiler ve pozitif katkılar sağlar. Okulda;

Öğrenciler arasında etkileşimi sağlayacak çalışmalar – grup çalışmaları, proje ve oyun tabanlı uygulamalar

Öğretmen – öğrenci arasındaki iletişim – Empati Saygı ve güven geliştirme – Öğrenci anatomisi ve öğretmen pedagojik yeterlilikleri

Okul yönetimi –  öğretmenler arasındaki iletişim – iş birliği zümreler arası iletişim – Eşit yaklaşımlar ve şeffaf bir yönetim şekli

Okul – Öğretmen –  veli iletişimi – velilerin okul aktivitelerine dahil edilmesi ve öğrenci ile ilgili konularda ortak hareket edilmesi

 

B- Online İletişim ve Öğrenme Toplulukları

INTERNET VE EĞİTİM Internet, netlerin neti, ağların ağı ya da tüm dünyadan, yüz binlerce bilgisayar ağının, bilgiye erişilmesi amacı ile birbirlerine bağlanmalarından oluşan bir ağ olarak tanımlanabilir.16 Internet, değişik bilgisayar ağlarında olan insanların, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, birbirleriyle aynı ağ üzerindeymiş gibi haberleşmelerini ve bilgilerini en verimli şekilde paylaşmalarını sağlayan bir teknolojidir.17 İnsanlık tarihi içinde, iletişim ve eğitim alanında, küreselleşmeyi bu ölçüde kolaylaştıran, internet dışında başka bir teknoloji henüz geliştirilmemiştir. Internetin eğitimde kullanılmasıyla birlikte, geleneksel öğrenci ve öğretmen kavramları değişmiş, öğrene ve kolaylaştıran adlarını almışlardır. Öğrencinin rolü artık sadece kendisine sunulan bilgiyi almak değil, aynı zamanda bilgiyi arayıp bulmak, günlük hayatta kullanılabilecek duruma getirmek ve ondan yararlanmaktır. Bu sayede, “yaşam boyu öğrenme” kavramı güçlü bir dost bulmuştur kendine. Böylece de, kısa zamanda toplumun büyük bir bölümü, yaşam boyu öğrenen durumuna gelebilecektir. Internet sayesinde, “yer” kavramı, eğitim hizmetlerinden yararlanıp yararlanmamayı belirleyen bir kavram olmaktan çıkmaktadır. Çünkü internette “bir yer”, “her yer”dir. Ders programlarında sıkı sıkıya bağlı kalınan “yerellik”, tahtını, “küresellik” ya da “evrensellik” kavramlarına terk etmek üzeredir.

Bu nedenle okul iletişiminin yanı sıra okul başarısını başarısın arttırmak ve okulu online eğitim topluluklarının bir parçası yaparak okula daha vizyonel bir yön vermek önemlidir. Bu modülde, iki önemli uluslar arası online eğitim topluluğuna yer vereceğiz. Bunlar eTwinning Online Okul Ortaklığı ve Microsoft Eğitimciler Topluluğu

a- eTwinning Nedir ?

eTwinning Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur.
eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır. eTwinning İle ilgili tüm bilgileri aşağıdaki Blendspace aracında bulabilirsiniz. Kursumuzun final görevi bir eTwinning projesi oluşturmak olduğu için bu bilgileri dikkatlice inceleyiniz. Bir eTwinning Projesi yaparak okulunuzun Avrupa çapında tanınmasını sağlayabilirsiniz.

b- Microsoft Eğitimciler Topluluğu

Bu topluluk bütün dünyadan öğretmenlerim bir arada olduğu, iletişim ve işbirliği yaptığı ve online eğitimler aldığı bir topluluktur. Bütün güncel eğitim trendlerini bu toplulukta takip etmeniz mümkündür.
Microsoft Eğitimciler Topluluğuna gitmek için Tıklayınız

Sizin gibi eğitimciler için oluşturulan bu kişiselleştirilmiş merkezle bağlanın ve işbirliği yapın, eğitim ve dersler bulun ve rozetler ve sertifikalar kazanın. Sizlere bu eğitimde Microsoft Yenilikçi Eğitmeni olma fırsatını sağlayacağız. Bunun için üstte verilen linke gidip kayıt olunuz. Twitter veya Facebook hesabınız ile de kayıt olabilirsiniz. Kayıt olup profilinizi düzenledikten sonra, sağ üst köşede Hello …… Adınız ı göreceksiniz. Adınıza tıklayın ve açılan menüde Redeem Code seçiniz ve sizinle paylaşacağım derslerimin kodları birer birer girip SUBMIT e tıklayınız bütün kodlar bitinceye kadar aynı işlemi tekrar ediniz. Bu işlem hem Microsoft yenilikçi eğitmeni rozetini almanızı sağlayacak hem de puan toplamanızı sağlayacak bunların yanısıra yenilikçi eğitmen sertifikası da alabileceksiniz.

Skype aktiviteleri ile bütün dünyadan okullar ile iletişime geçip online dersler yapıp deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

C- İletişim ve Proje Planlama Web 2.0 Araçları

İletişim Araçları : Şu an için en yaygın olan Whatsapp uygulaması okul veli ve öğrenci iletişimi için en popüler uygulamadır. Bunların yanı sıra bir çok farklı iletişim aracı da kullanılabilir.

Görevler

  • Modül bilgilerini çalışınız.
  • www.etwinning.net  Linkine gidip eTwinning  portalına kayıt olunuz ve profil sayfanızı düzenleyiniz.
  • Bir eTwinning projesi için bir fikir geliştiriniz ve bu konuda araştırma yapınız.
  • I wish you to linkine gidiniz ve bir İyi Tatiler videosu hazırlayıp linkini Facebook grubumuzda paylaşınız.
  • Bir padlet oluşturup öğrenme günlüğünüzü oluşturunuz. Modül görevlerinizi yapıp öğrenme günlüğünüzde de paylaşınız . Padlet kullanım videosu için tıklayınız
  • Diğer katılımcıların gönderilerine yorum yapınız.
  • Modül Quizini tamamlamayı unutmayınız.

Modül Bitirme Rozetiniz

Başarılar Dileriz

Esen Sandıraz / Adil Tugyan