Modül 2 – Matematik ve Fen Bilimleri

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Modül 2 Matematik ve Fen Bilimleri konusuna hoş geldiniz. Bu modülde Matematiğin Fen dalları olan Fizik, Kimya, Biyoloji, Stem, Steam bölümleri ile ilgisini çalışıyor  olacağız. Bir öncelki modülde göstermiş olduğunuz azim ve muhteşem çalışmalar için çok teşekkür ederiz.
Birçok yönden Matematik ile  Fen bilimleri yakından ilişkilidir.  Matematik bilimsel bir alandır ve bu nedenle matematik topluluğu, bilimsel topluluk gibi çalışır – matematikçiler birbirlerinin çalışmalarını temel alır ve disiplini ilerletecek şekilde davranırlar.  Bu ilerleme bilimsel atılımlara katkıda bulunur.


Benzerlikleri ile ilgili olarak, hem matematik hem de Fen bilimleri  evrensel bilgi ifadelerine odaklanarak, rasyonel mantığın içine yerleştirilmiş anlama yolları olarak alınır.  Her ikisi de genel olarak toplum tarafından okulun temel bileşenleri olarak görülür ve yalnızca okuryazarlıkla rekabet edilir.

Fen bilimleri, yemek, enerji, tıp, ulaşım, boş zaman etkinlikleri ve daha fazlası dahil olmak üzere günlük yaşamın sayısız yönünü etkilediği için eşit derecede önemlidir.  Bilim, bireysel rahatlıktan küresel sorunlara kadar her düzeyde insan yaşamını iyileştirir.

Matematik ve Fen bilimleri işbirliğini gösteren en iyi uygulamalar STEM çalışmalarında çok açık sekilde görülmektedir.


Kitapcığı indirmek için

STEM-Eğitimi-Öğretmen-El-Kitabı.pdf

 

ilkokul Öğrencilerine yönelik STEM etkinlikleri için Tıklayınız

Ana Sınıfı Etkinlikleri


Ortaokul Etkinlikleri

http://makezine.com/

Makezine.com, maker hareketi için büyük bir buluşma merkezi. Merkez, amatörler ve eğitimciler için kendileri veya kendi sınıflarında uygulamak için bol miktarda bilgi, kaynak ve proje fikri sunuyor.

http://youngmakers.org/ ve http://makered.org/

Youngmakers.org ve makered.org, topluluk katılımı ile yapımcı kültürü arasındaki boşluğu kapatmayı; çocukları, aileleri ve öğretmenleri topluluk temelli altyapı ve kaynakları sağlamayı hedefliyor.

http://www.instructables.com/index

Bu web sitesi; öğretim araçlarının herkesin keşfedebileceği, öğrenebileceği ve farklı kreasyonlar ve projeleri paylaşabileceği bir portal. Burası yenilikçi çalışmalarını ortaya koymak ve yaratıcılıklarını geliştirmek isteyenlerin mutlaka bulunması gereken bir alan. Proje fikirlerini geliştirmek isteyenlere özellikle öneririm.

http://makerspace.com

Makerspace, yeni başlayacak gençleri keşfetmekten bıkmayacakları yeni fikirler sunan ve ihtiyaç duyacakları araçları bulacakları bir eğitim ağı. Burası diğer makerspace’lerle fikir ve uygulamaların paylaşılmasına ve Maker kültürünü destekleyen yerel topluluk üyelerine bağlanılmasına da olanak tanıyor.

http://learn.adafruit.com/

Adafruit, eğitimcilerin ve üreticilerin elektronik öğrenmeye odaklı makaleler, videolar, araçlar ve dersler bulabileceği çevrimiçi bir öğrenme ortamı.

http://web.media.mit.edu/~emme/guide.pdf

Bu el kitabı, elektronik – özellikle de yumuşak devre deneylerine olan ilgiyi kolaylaştırmak için öğretmenlerin yararlanabileceği çeşitli etkinlikler ve deneylerle doldurulmuş. Bu etkinlikler, yaratıcı bir yaklaşım üzerinden teknolojiyi keşfetmek isteyen 11-17 yaş grubundaki öğrenciler için ufuk açıcı olacaktır.

Https://learn.sparkfun.com/curriculum

Sparkfun.com, makerlar ve eğitimciler için elektronik ve teknoloji dünyasında başarılı olabilmeleri konusunda gerekli temel bilgileri ve ihtiyaç duyacakları araçları sağlıyor. Site, “kendin yap” eğitiminin geniş bir yelpazesini kapsıyor. Yeni başlayanlar, orta ve ileri düzey kullanıcılar için sunular, kodlar ve müfredat kılavuzları sunuyor.

https://diy.org/

DIY.org üzerinden birden fazla konuda geniş kapsamlı “kendin yap” öğretim videoları ve dersleri bulabilirsiniz. Site aynı zamanda öğrencilerin kendi eserlerini yayınlamalarını – paylaşmalarını, benzer tutkuları olan diğer insanlarla bağlantı kurmalarını sağlıyor:

Öetmenlere, sınıfları için proje fikirleri bulmak konusunda önerlier verebilir:

Araç kutusu

Fen Dersleri.pdf

Görevler

Modül bilgilerini okuyup notlar alınız.

FlexClip video oluşturma aracını kefediniz ve bir tematik video hazırlayınız. Örnek video

  • Motionbox video aracını keşfediniz ve kısa bir içerik harirlayıınız.
  • Veed.IO videodüzenleme aracını keşfediniz ve kısa bie video hazırlayınız.
  • Biteable video aracını kullanığ bir tesinizin kısa tanıtımını yapınız.
  • Yaptığınız çalışmaları ffacebook grubumuzda paylaşınız ve diğer katılımcıların gönderilerine pozitif geridönütler veriniz.
  • Modül Quizini yapmayı Unutmayınız.

Modül Quiziniz

Quiz sorularımı cevaplamaya başlamadan önce modül bilgilerini dikkatlice gözden geçiriniz.


Oyun Zamanı

fen oyunları

7. Sınıf- Fen Bilimler- Güneş Sistemi ve Ötesi 

Fen dersi oyunları çocuğun analitik düşünme becerisini geliştirir. Fen oyunlarına ilgi duyan çocuk araştırmaya meraklı olun.

7. sınıf fen bilimleri güneş sistemi

7. Sınıf- Fen Bilimleri- Güneş-Hücre 

7. Sınıf Fen Bilimleri güneş sitemi ve ötesi test ve 7. sınıf fen bilimleri konu anlatımı pdf

Yıkıcı Doğa Olayları

5.Sınıf-Fen- Yıkıcı Doğa Olayları 

Yıkıcı doğa olaylarını öğrenerek hangi tedbirleri alacağımızı bilelim

vücudumuz eğitsel oyun

6.Sınıf- Vücudumuz 

6.sınıf eğitici oyunlarla vücudumuz konusunu öğrenelim

Kaynak https://www.dijitalegitseloyun.com/category/fen-bilgisi/

Modül Rozetiniz