Modül 5: Forum (Tartışma ve Fikir Paylaşım Alanı)


Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

5. Modül Twinspace Forum bölümüne hoş geldiniz. Oldukça etkileyici ve özverili çalışmalarınızdan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Forum eTwinning projenizin fikir geliştirme paylaşma, ilham verme, ilham alama, etkili iletişim ve etkileşim kurma konusunda oldukça önemlidir.  Bir sonraki modül 9 Nisanda yayınlanacaktır. Başarılar dileriz.

Twinspace Forum u nasıl kullanacağınızı öğrenmek için lütfen videoyu izleyiniz.


 

eTwinning projesinin  ”tartışma ve fikir paylaşım alanı” olarak  tanımlayabileceğimiz “Forum” aracının proje boyunca  öğretmen ve öğrenciler tarafından aktif bir şekilde kullanımı projenizin başarısı için önemlidir. Bu alanı, projeniz kapsamında  tartışma, bilgi paylaşımı  veya proje etkinliklerinizle  bağlantılı bir forum başlığı  açarak; Twinspace üyelerinin bu alanı aktif kullanmasına olanak sağlayabilir ve proje faaliyetlerinize derinlik katabilirsiniz. Üzerinde çalıştığınız herhangi bir proje faaliyetine sayfalar alanından sonra bu alanda da yer verilmesi ve bu iki araç arasında bağlantı kurulması söz konusu faaliyete daha fazla yürütme alanı açmış olacaktır.

Sayfalar alanında oluşturduğunuz her bir sayfa için veya uygun gördüğünüz sayfalardaki etkinlikler kapsamında forum alanı ile bağlantılı “Tartışma Alanı “oluşturabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz bu tartışma alanları Forum bölümünde gözükecek ve bu şekilde ilgili faaliyet kapsamında Twinspace üyeleri için tartışma alanı açılmış olacaktır. Öğrencilerin ilgili her faaliyet üzerinde fikir alışverişinde bulunmaları,tartışmaları, öğrenciler arasındaki etkileşimi arttıracaktır. Bu durum, projenizin başarısına olumlu katkı sağlayacaktır. Şimdi forum u nasıl daha pedagojik olarak kullanacağınızı görmek için videoyu setrediniz.


 

Başarılı bir eTwinning projesinde, Forum alanının kullanılmaması veya yeteriz kullanılması düşünülemez. Sayfalar ve proje günlüğü alanlarıyla koordineli bir şekilde forum bölümünün aktif kullanımı proje başarısı açısından önem arz eder.Dolayısıyla, proje planlamanıza bu alanı da dahil etmeniz  ve  bu aracın nasıl kullanılacağıyla ilgili, proje ortaklarının bir planı ve ortak bir yaklaşımı olmalıdır. Bu alanın düzenli, anlaşılır, proje hedeflerine uygun, karmaşıklıktan uzak bir yapıda kullanılması gerekir.

Özet

 • Forumların Kullanımı:  Forumlar, projenizin ortak çalışma alanı olan Twinspace de yer alan bölümlerden biridir. • Forumlar işbirliği yapma noktası olmaları nedeniyle çok önemlidir. Projeye dahil edilen öğrenciler için bir buluşma ve tartışma noktasıdır. Öğrencilerinizin ortak okul öğrencileri ile iletişim kurması, proje etkinlikleri hakkındaki fikirlerini ifade etmesi, fikir alışverişinde bulunması projenize olumlu katkı sağlayacaktır. 
 • Forumları nasıl Kullanabilirim? :
 • Forum oturumlarını Öğretmen Yöneticiler oluşturabilir. • İhtiyaç duyduğunuzda kolayca yeni bir forum konusu ekleyebilir ya da var olan konuya bir alt başlık oluşturabilirsiniz. • Fotoğraf, video ve dosyalarınızı paylaşabilir, belirli web araçlarının kodlarını gömebilirsiniz. • Oluşturulmuş forumlar, istediğiniz zaman düzenlenebilir, arşivlenebilir veya silinebilir.
 • Forumları nasıl Kullanabilirim? Forumlar sekmesine tıklayınız.
  Projenizde bulunan her etkinlik için BİR FORUM EKLE sekmesine tıklayarak bir forum oluşturunuz.
 • Forum başlığı olarak etkinliğinizin adını yazabilirsiniz. Açıklamalar kısmında ise öğrencilerinizden ne beklediğinizi belirtiniz.

Görevler

 • Modül bilgilerini iyi çalışınız ve notlar alınız.
 • eTwinning projeleri ile ilgili bir tartışma konusu başlatınız ? Tartışma konunuz tamamen pozitif olmalı ve yanlış anlaşılmaya açık, kışkırtıcı bir konu olmamalıdır. Tartışma konunuzu Facebook Grubumuzda yayınlayınız ve geri dönütler alınız.
 • Her tartışma konusunun en az 3 yorum alması önemli.
 • Apester aracına gidiniz ve hesabınız yok ise bir hesap oluşturunuz. Daha sonra Create New e tıklayınız ve Story i seçiniz. ” Neden eTwinning ? ” sorusunu yanıtlayan kısa bir makale yazınız. ve linkini Facebook grubumuzda paylaşınız.
 • Diğer gönderilere like veya yorum yapınız.

Modül Rozetinizi

Başarılar Dileriz.

Adil Tugyan – Ünsal Saper