Eğitim 3.0 – Modül 1 – İnternetin Tarihi Gelişimi – Uzaylı Saldırısı

Do you still "surf the web"? | ResetEra

Merhaba Sevgili Öğretmen Arkadaşlar,

Öğrenme yolculuğumuz bugün başlıyor ve gemimiz müthiş bir maceraya doğru yol almaya başladı. Yolculuğumuzun bu bölümünde sizlerle internetin geçmişten günümüze kadar olan evreleri arasında sörf yapıyor olacağız. Bu evrelerin eğitime yansımalarını farklı yönlerden ele alıyor olacağız.

İnternetin evreleri arasında sörf yapıyorken oldukça ilginç gelişmelere tanık olacağız. Görseli net görmek için üzerine tıklayınız.

Görselde de gördüğümüz gibi internet 5. devreye geldiğinde her şey içinde bulunduğumuz zamandan çok farklı oluyor ve tamamen dijital bir dünya insanı çevreliyor. Bu kursumuzda öncelikle we 1,2 ve 3. evrelere bakıyor olacağız.. Videoyu izleyiniz.

Web 2.0 Teknolojisinin Eğitimde Önemi Nedir?

Daha üst sınırı belirlenmemiş olsa da 2000 yılından sonra doğan nesle  Z kuşağı denilmektedir.  Z kuşağı teknolojiye çok kolay ayak uyduran, özgüveni yüksek, analitik düşünme becerisi yüksek, istediklerinin ne olduğunu bilen, dikkat süreleri kısıtlı olmasına rağmen aynı anda birçok işi yürütebilme yetenekleri sayesinde bu açığı kapatabilen, yaratıcılığa ve yenilikçiliğe önem veren bir kuşaktır. Belirgin özelliklerinden dolayı Z kuşağı bir öğrenciye eski standart yöntemler istenilen etkiyi tam oluşturamamaktadır.  Bu nedenle yeni nesil öğrencilere yeni nesil yöntem ve metotlar kullanılması gerekmektedir. Web 2.0 teknolojisi bu konuda yardımımıza yetişiyor ve yeni nesil gençlere daha uygun bir eğitim ortamı oluşturmamıza yardımcı oluyor.

Web 2.0 Teknolojisinin Kullanılmasının Eğitim Ortamına Katkıları Nelerdir?

Daha aktif ve katılımcı bir sınıf ortamı oluşturur.

Eğitim ortamındaki öğrencilerin birbirlerine karşı olumlu tutumlar gerçekleştirir.

Eğitim ortamında grup çalışması, etkili öğrenme, üst düzey düşünme, yapılandırmacı öğrenme, bireysel öğrenme,   sorumluluk alma vb becerilerin gelişmesine katkı sağlar.

Öğretmenler içinde oldukça kolaylaştırıcı, zaman kazandırıcı, öğrenmeyi çeşitlendirici ve kaynak sağlama açısından da zengin olanaklar sunuyor web 2.0. Görseli daha net görmek için üzerine tıklayınız.

Fikir Alışverişi

Sizce Web 2.0 araçlarının en önemli özelliği nedir ? En severek kullandığınız web aracı nedir ve neden severek kullanıyorsunuz ? Bu soruların yanıtlarını aşağıda verilmiş olan Padlet aracında birkaç cümle ile yazınız.

Padlet ile yapıldı

Derslere Göre Örnek Web Araçları

eKitabı inceleyiniz ve notlar alınız.

Web 2.0 araclarında daha iyi olmak istiyorsanız bu kursu almanızı öneririm Web 2.0 Araçları Link için Tıklayınız.
Dikkat Dikkat !!!

Alarmmerke - Biltema.no

Gemideki tüm öğretmenlerimizin dikkatine,

Gemi radarımızda ilginç bir çisim fark ettik. Bir uzay gemisi olduğundan şüpheleniyoruz. Bütün sistemlerimiz kilitlendi ve hareket edemiyoruz. ve bir şifreli mesaj aldık. Bu şifreyi çözüp gemiyi kurtarmak için aşağıda geminin bölümlerine gizlenmiş yerlere bakın. Birlikte bu güçlüğü yeneceğiz . Gemi üstündeki interaktif işaretlere odaklanın…

İyi Şanslar dilerim …