Eğitim 3.0 – Modül 2 Hayal ve Gerçek Arasında / VR

VR Movements by Ada Chiu on Dribbble

Merhaba Sevgili Öğretmen Arkadaşlar,

Gemimiz 1. modüldeki uzaylı saldırısından sizlerin büyük gayretleri ile bir hasar veya kayıp olmadan kurtuldu ve su an mavi sularda muhteşem güneş ve gemi etrafındaki yunus balıkları  ile ilerliyoruz. Öğrenme yolculuğunuzun tadını çıkarın ve öğrenme ağları oluşturun. Umuyoruz  ki 3. Modüle bir beklenmedik olay olmadan ulaşacağız.

Carnival Legend Spends 2 Weeks in Portland for Upgrades | Cruise News | CruiseMapper

2. Modül Hayal ile Gerçek Arasında, Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik  (VR /AR) konularını uygulamalar ile çalışıyor olacağız. Modülümüz 2 bölümden oluşuyor olacak. 1. Modülde göstermiş olduğunuz nitelikli çalışmalar , azim, işbirliği, etkileşim ve ilham için çok teşekkür ederim. Bu Bölümde,

  • Sanal Gerçeklik nedir ?
  • Nasıl Kullanılır ve ne işe yarar?
  • Sanal Gerçeklik Uygulama ve Araçları
  • Sanal gerçeklik ve Eğitim

konularını çalışıyor  olacağız. Etkileşimli aktiviteler ve yaratıcı tematik görevler de sizlerle olacak.

Sanal Gereklik Nedir ?

Sanal Gerçeklik (VR), simüle edilmiş bir ortam oluşturmak için bilgisayar teknolojisinin kullanılmasıdır. Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi, eğlencenin ötesinde büyüyen bir güçtür ve eğitim, bilim, ticaret, üretim ve daha fazlasında önemli bir araçtır.

Videoyu izleyiniz ve notlar alınız.

İşte karşınızda ucuz sanal gerçeklik gözlüğü ile kullanılabilen uygulamalar.

VR Space Stalker

InMind VR

VR Noir

Orbulus

Roller Coaster VR

Jurassic VR

Within

Star Chart VR
VR Uygulamaları

 Sanki uzayda gibi: VR Space Stalker

VR Space Stalker, yerinizden kalkmadan uzayın derinliklerinde savaşıp maceralara katılabileceğiniz türde bir 360 VR uzay simülatörü olarak biliniyor. Oyunda amacınız düşman gemileri size ulaşmadan ve kalkanlarınız tükenmeden onları havaya uçurmak. Ayrıca oyunda ilerlemek için asteroitlerin arasında pilotluk yapmanız, eski eserleri incelemeniz ve bulmacaları çözmeniz de gerekecek.

İnsan vücudunda gezdiğimiz: InMind VR

Ucuz VR gözlüğü ile kullanılabilen uygulamalardan bir diğeri de InMind VR. Mikroskobik boyutta insan vücudunun derinliklerine doğru yolculuğa çıktığımız o çizgi filmi hatırlıyor musunuz? InMind VR ile aynı deneyimini yerinizden bile kıpırdaman deneyimleyebilirsiniz.

Bir filmin içinde gibi: VR Noir

Start VR’ın ücretsiz sanal gerçeklik uygulaması VR Noir’da para için özel bir işe girmeye zorlanan özel dedektif Veronice Coltrane rolünü üstleniyoruz. İnteraktif hikâye yapısına sahip olan oyun, gerçek ortamlar ve gerçek insanlar kullanılarak çekildiği için yer yer 3D film izliyormuş hissine kapılabilirsiniz.

Ücretsiz VR Oyunları

Eğitimde VR Nasıl Kullanılır ?

 Eğitimde VR teknolojisini kullanmanın çeşitli olasılıkları var. Bu tür kullanımlara bazı örnekler şunlar:

Eğitimde Sanal Gerçekliğin Faydaları

VR kullanımı, öğrenme ortamını pek çok avantajla daha güçlü hale getirir.

 

Kendi VR Gözlüğümüzü Nasıl Yapabiliriz ?

Oldukça kolay bir şekilde kendi VR gözlüğünüzü yapabilirsiniz. Videoyu izleyiniz. 

 Sınıfınızda bu çalışmayı öğrencileriniz ile de yapabilirsiniz. Böylece her öğrenci kendi gözlüğünü yapabilir.

Steam 

  • VR Oyunları için oldukça iyi bir seçenek olabilir. Keşf ediniz. eKitapta örnek olarak listelediğim oyunlarda genel olarak Steam tabanlı. Ücretli ve ücretsiz oyunlar mevcut fakat gözlüğünüzün olması gerekebilir. Telefon uygulamaları da mevcut. Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olduktan sonra Search aramaya tıklayıp ücretsiz Virus Popper  araştırıp, indirip oyununu deneyebilirsiniz. Eğitim olarak taglenmiş kategorisi. Youtube da anlatım videoları bulabilirsiniz.

AppStore: İndirin

GooglePlay Store: İndirin

  • Telefonlarınıza Pokemon Go oyununu yükleyip gözlüksüz olarak, karma gerçeklik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Youtube Pokemon Go nasıl olynanır diye yazınca bir çok iyi anlatım video su bulabilirsiniz. kesinlikle çok başarılı. Pokemon bulup aylayınca resmini bizimle paylaşın Facebook grubumuzda lütfen.

Pokémon Go - Vikipedi

Telefonlarınızdan Appstore veya Playstore  VR yazıp aradığınız zaman bir sürü otun eğitim materyalini hazır olarak uygulamalarda bulabilirsiniz. bulabilirsiniz.

 

Ödüllü Yarışma !

Sevgili öğretmenlerimiz, umuyorum ki yolculuğunuz iyi ve mutlu geçiyordur.

Uzaylı saldırısında göstermiş olduğunuz büyük başarıyı ödüllendirmek için sizlere için bir VR Çarkı Yarışması hazırladım. Güzel Ödüller var fakat sürprizlere de hazır olmalısınız.

Yapmanız gereken,

  • Çarkı döndürmek,
  • Sorulara doğru cevap verip puan toplamak
  • Ödülünüzü seçmek

İyi Şanslar dilerim !

Bölüm Quizini yapmayı unutmayınız !

İyi Bir Bayram Geçirmenizi Dilerim.

A. Tugyan