EYY 2022- Modül 2 – eTwinning Alanları

eTwinning Nedir? - Çağatay DERNEK

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

2. Modülümüze hoş geldiniz. Bu modülde eTwinning proje alanlarına yakından bakıyor olacağız. Bir önceki modülde yapmış olduğunuz muhteşem çalışmalar için çok teşekkür ederiz. Bu modülde de yeni bilgiler öğreniyor iken yine etkileşim iletişim ve işbirliği içinde muhteşem çalışmalar yapıyor olacağınıza gönülden inanıyoruz.

eTwinning Ekosistemi

eTwinning Platformu birbirine entegre 3 bölümden oluşur fakat ek olarak eTwinning ile entegre çalışan School  Education Gateway ve Ulusal eTwinning Web sitesi ve Online Kurs alanı olan eTwinning Online Eğitimler Mesleki gelişim web sitesi mevcuttur.

eTwinning Portalı

eTwinning portalı, eTwinning dünyasına giriş noktasıdır. 30 dilde kullanıma sunulmuş olan eTwinning.net’de; eTwinning ülkelerinden haberler, mesleki gelişim fırsatları, tanımayla ilgili bilgiler ve ayrıca başarılı projelerden örnekler sunulmaktadır.

eTwinning Live 

Videoyu izleyiniz.

Öğretmenlerin eTwinning topluluğunu tüm potansiyeliyle deneyimledikleri yerdir. Öğretmenler, diğer kayıtlı eTwinner’lar ve okullar hakkında arama yapabilir, onlarla bağlantı kurabilir ve aktivitelerini takip edebilirler. Öğretmenler, eTwinner’lar tarafından oluşturulan tüm çevrimiçi ve yerinde etkinliklere erişim sağlayabilir ve kendi etkinliklerini oluşturabilirler. Kayıt işleminiz tamamlandıktan sonra sizin için oluşturulmuş bir alandır.

eTwinning Live da Online Bir Etkinlik Oluşturma videosu için Buraya Tıklayınız.

10 Adımda bir proje planlama

Bir eTwinning Projesi Sisteme Nasıl Kayıt Edilir. Videoyu görmek için buraya tıklayınız.

TwinSpace

Ana Sayfa

eTwinning sihrinin tam olarak gerçekleştiği yer TwinSpace’dir. Sadece bir projeye katılmış olan öğretmenlerin görebileceği güvenilir bir platformdur. Öğrenciler de ortak okullarındaki akranlarıyla buluşup işbirliği yapmak üzere TwinSpace’e davet edebilirler. Twinspace e ancak projeniz onaylandıktan sonra sahip olabilirsiniz projenizin işbirlikçi çalışma alanıdır. Twinspace sayfalar için aşağıdaki linklerde videoları izleyiniz.

Twimspace Sayfalar 1     Twinspace Sayfalar 2   Twinspace Sayfalar 3 

Twinspace Forum

Twinspace Bir Twinboard Oluşturma

Twinspace Materyaller

Twinspace Twinmail

Twinspace de Video Embed Yapma

Twinspacede Çevrim içi Toplantılar

Twinspace Üyeler

School Education Gateway

Öğretmenlerin, 23 Avrupa dilinde kullanıma sunulan ve Avrupa’nın okul eğitimine yönelik çevrimiçi platformu olan School Education Gateway sitesini ziyaret etmelerinden memnuniyet duyulacaktır. Öğretmenler, okul müdürleri, siyasetçiler, uzmanlar ve okul eğitimi alanında görev yapan diğer profesyoneller için tek giriş noktasıdır. Bugün katılın ve okullarla ilgili Avrupa politikaları ve eylemleri hakkında bilgi sahibi olun.

eTwinning Türkiye Web Sayfası

Ulusal düzeyde haberler, etkinlikler, yardım kılavuzlarını içerir.

eTwinning Eba Online Çevrimiçi Eğitim Alanı   

Öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini desteklemek için oluşturulmuş ve bir çok farklı güncel eğitim konularında kursların bulunduğu, gönüllü etwinning içerik ekibi öğretmenlerinin bulunduğu ücretsiz bir eğitim alanıdır.

eTwinning Etik Kuralları

‘’eTwinning ruhu, karşılıklı anlayış ve saygıya dayanmaktadır.’’

Kullanıcılarının evi olan eTwinning; kendilerini özgürce ifade edebildikleri, karşılıklı fikir alışverişlerini kolayca yapabildikleri, fikirlerini ve düşüncelerini önemli ölçüde detaylandır bildikleri ve diğer üyelerin fikir ve düşüncelerine eşit davranabildikleri çevrimiçi bir alandır. Bu da; etkinliklerde, proje materyallerinde, çevrimiçi ve yerinde toplantı açıklamalarında, yayınlarda ve iletilerdeki kelimeleri ve içeriği dikkatlice seçmek için elimizden gelenin en iyisini yapmak anlamına gelir.

Kişiler ve roller

 • CSS: Central Support Service / MDS : Merkezi Destek Servisi
 • Merkezi Brüksel’de bulunan ve  tüm Avrupa ve komşu ülkelerde eTwinning faaliyetinin yürütülmesinde sağlanmasından sorumlu birimdir
 • NSS: National Support Service / UDS: Ulusal Destek Servisi
 • Ulusal düzeyde eTwinning’e üye ülkelerde eTwinning faaliyetinin yürütülmesinden sorumlu olan birimdir. Ülkemizde eTwinning faaliyeti YEĞİTEK – Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.
 • eTwinning Ambassadors / eTwinning İl Koordinatörleri

eTwinning Koordinatörleri, eTwinning topluluğunun en önemli unsurlarıdır. Ulusal Destek Servisleri ile birlikte çalışırlar ve ülkelerindeki Şehirlerde  eTwin’cilere yönelik eğitimlere imkan sağlayarak eTwinning2i teşvik ederler. Ülkemizde her ilde bir eTwinning İl koordinatörü verdardır ve il koordinatörlerini İl Milli Eğitim  Müdürlükleri belirler.

 • Öğretmenler: Okullarda Çalışan ve eTwinning Projesi yapan derse faal giren tüm öğretmenler ve ayrıca rehberlik öğretmeni, Bit koordinatörü, okul kütüphanecileri
 • Öğrenciler: eTwinning projesi yapılan okullarda proje yapan öğretmenleri tarafından projeye dahil edilen  Anasınıfı ilk orta ve lise öğrencileri
 • Okul Yönetimi: eTwinning Projesi yapan yada eTwinning okulu olan okullarda yönetici olarak çalışan ve eTwinning projelerinin okulda düzenli, güvenli ve kesintisiz yapılmasını sağlayan okul müdür yardımcıları ve müdürleri.

Modül Görevleri

Kurs bilgilerini çalışınız.

WittyComics sayfasına gidiniz ve eTwinning eTwinning  ile ilgili bir soru düşününüz, daha sonra cevabını araştırıp emin olduktan sonra bir karikatür dizisi oluşturunuz.

Örnek:

 1. Bamboozle aracını keşfediniz ve çok kısa eTwinning bilgileri ile bir oyun hazırlayınız. ( Bir Okul konunuz ile ilgili hazırlayabilir sonra sınıfınıza götürebilir  sonucu bizimle Facebook grubumuzdan paylaşabilirsiniz.)
 2. Toony Tool Aracına gidiniz aşağıdaki örneğe bakınız ve  modül konularından be i ile bir karikatür yapınız.

 1. Öğrenme günlüğünüzü yeni bilgiler ile güncelleyiniz.
 2. Proje fikri düşünümüz ve notlar alınız.
 3. Modül Quizini tamamlamayı unutmayınız.
 4. Modül Rozetiniz.

Başarılar dileriz…