EYY 2022 – Modül 6 – Değerlendirme

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Kursumuzun son modülüne gelmiş bulunuyoruz. Bu modülde eTwinning kalite etiketine giden yol, ödüller, ve projelerin sisteme kayıt edilmesi üzerinde duruyor olacağız ve aynı zamanda  sizlerden  hem kursu değerlendirmenizi sizden rica ediyor olacağız. bir önceki modulde göztermiş olduğunuz muhteşem çalışmalardan dolayı teşekkür ederiz. Harika ve ilham verici içeriklerdi hepsi.

Bu modülde ilk olarak , projeleriniz bittiğinde yada bitiş aşamasına geldiğinde kalite etiketi için nasıl başvuruyor olacağınızı öğreniyor olacağız. Ulusal kalite etiketi başvurusu kişiseldir ve her proje ortağı ayrı ayrı başvuru yapmalıdır. Öncelikle kalite etiketine başvururken hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

İnfografik videoyu izleyiniz ve notlar alınız.

 • eTwinning projenizin ortak hedefleri ve ortak bir planı var mı?
 • Bitti mi veya en son aşamalarında mı?
 • Siz ve öğrencileriniz, tüm proje aktivetelerine katkıda bulundunuz mu?
 • Siz ve ortaklarınız, işbirlikçi aktiviteler düzenlendiniz mi?
 • e-Güvenlik ve telif hakkı konularını göz önünde bulundurdunuz mu

Eğer hazır hissediyorsanız artık kalite etiketine başvuru için önce  lütfen videoyu izleyiniz ve notlar alınız ve neler yapmanız gerekiyor olduğu konusunda bilgi edinimiz.

 1. eTwinning Live’de oturum açın
 2. Projeler bölümüne gidin
 3. Projenizi bulun ve Bir Kalite Etiketi için Başvurun üzerine tıklayın
 4. Gerekli tüm bilgilerle kutucukların tamamını doldurun ve çalışmalarınızla ilgili bulguları sunun
 5. Kalite Etiketi hak ettiğini düşündüğünüz projelerininizin her biri için yukarıda yer alan adımların tamamını takip edebilirsiniz.

Tüm bilgileri, önceden bir Word dökümanında tamamlayın ve daha sonra cevaplarınızı başvuru formuna kopyalayıp yapıştırın. Bu, cevaplandırma süreniz 30 dakikayı aşarsa; forma yazmış olduklarınızı kaybetmenize engel olur! Değerlendiriciler, görünür çalışmalarınızın tamamını TwinSpace’inizden takip edebileceğinden; projenizin görünmeyen yönleriyle ilgili daha fazla bilgi sunun.

Kalite Etiketi öğretmene verilir ve kişiseldir. Okulunuzdaki diğer meslektaşlarınızla birlikte çalışsanız bile, Kalite Etiketine her biriniz ayrı ayrı başvurmalı ve projeye nasıl katkıda bulunmuş olduğunuzu anlatmalısınız. Kalite Etiketi, proje aktivitelerine aktif ve görünür bir şekilde katkıda bulunan öğretmenlere verilir.

AVRUPA KALİTE ETİKETİ – Başvuru yapmanız gerekmemektedir!

quality label icon

Aşağıdaki özelliklere sahip olan bir projedeki öğretmenlere, Merkezi Destek Servisi (MDS) tarafından verilmektedir:

 1. Bir tarama sürecinden sonra, en az bir Ulusal Destek Kuruluşu tarafından Avrupa Kalite Etiketi için önerilmiş olmak. Her Ulusal Destek Kuruluşu, verilen Ulusal Kalite Etiketlerinin en üstteki üçte birini kalite puanlarına göre aday gösterir.

 2. Ulusal Kalite Etiketi almış olan en az iki ortağı dahil eden. Avrupa Kalite Etiketi, yılda sadece bir defa verilmekte ve eTwinning Portalı üzerinden duyurulmaktadır.

Avrupa eTwinning Ödülleri yarışmasına katılmak için bir Avrupa Kalite Etiketine sahip olmanız gerekmektedir.

eTwinning Avrupa ödülleri

eTwinning Avrupa ödülleri için yapılan yarışma, eTwinning projeleri için en yüksek seviyedeki tanımadır ve Avrupa düzeyinde yılın en iyi projelerine uluslararası bir uzman jüri tarafından verilir.

2021 yılında Hizmet öncesi Öğretmen Eğitimi alanında eTwinning Avrupa Ödülleri için ek bir özel özel kategori oluşturuldu ve söz konusu kategori için ödüllendirme 2022 yılında gerçekleştirilecek. Bu ödül, mümkün olan en kısa sürede yayınlanacak olan farklı bir seçim süreciyle verilecektir.

eTwinning Anrupa Özel Ödülleri

eTwinning Avrupa Ödülleri, Ulusal Kalite Etiketi aşaması, Avrupa Kalite Etiketi aşaması, başvurunun sunulması ve seçim gibi çeşitli değerlendirme aşamalarından geçen eTwinning projelerine verilir.

Proje sırasında, farklı şekillendirici değerlendirme yolları da sürece dahil edilmelidir. eTwinning projeleri, müfredat ile uyumludur ve değerlendirme, bunun entegre edilmiş bir parçasıdır. eTwinning projelerindeki öğrenciler, işbirliği yapan ve içerik oluşturan kişilerdir ve 21. yüzyıl becerilerini ve yetkinliklerini inşa ederler. Tüm bu boyutlar, öğretmenler, akranlar ve öğrencilerin kendileri tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler için fırsatlar sunar.

Kurs Değerlendirmesi/ Geri Dönütler ve Son Sözler

Lütfen aşağıdaki padlet duvarına kurs ile ilgili başlıkta verilen konularda görüşlerinizi yazınız.

Padlet ile yapıldı

Modül Görevleri

 1. Kurs bilgilerini okuyunuz ve videoları izleyip etwinning Live da uygulama yapınız.
 2. Değerlendirme padletine görüşlerinizi yazınız.
 3. Modül kaynak dosyasından bir kelime bulutu aracı kullanarak bir değerlendirme sorusu sorunuz.
 4. StrawPoll veya Pool-maker SlidoVooclap arçlarınız keşfediniz ve 1 tanesini  kulanarak bir anket yada kısa quiz oluşturunuz.
 5. Kurs bitirme quizini tamamlamay unutmayınız.

Kurs Bitirme Rozetiniz

Sonraki eğitimlerde görüşmek üzere… Hoşça kalın,

Başarılar Dileriz.

A.Tugyan – H. İbrahim Yılmaz