EYY 2022 – Modül 3 – eTwinning & Teknoloji Entegrasyonu.

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

3. Modülümüze hoş geldiniz. Bu modülde eTwinning projelerinizde teknoloji kullanımının pedagojik uygulanışını  çalışıyor olacağı. Bir önceki modülde göstermiş olduğunuz muhteşem çalışmalar için çok teşekkür ederiz.

eTwinning projeleri online okul projeleri olduğu için teknoloji Kullanımı hayati önem taşıyor. Yeterli teknolojileri okulda kullanmak ve okulları teknoloji ole donatmak gelişim ve zamanı yakalamak açısından çok önemli olsa da , bu teknolojiyi etkin ve pedagojik kullanabilecek öğretmenlerin kapasitelerini genişletmek belki de daha önemlidir. Bu modülde bu pedagojik entegrasyonu ve çalışma sürecini anlamlı çıktıları ile birlikte nasıl yapmamız gerektiğini öğreniyor olacağız.

Derslere ve eTwinning Projelerinde Teknoloji kullanımı nasıl olmalı ?

Videoyu izleyip notlar alınız.

eTwinning projesinde teknoloji kullanımı teknolojik araçların faaliyetin yapısına uygun seçimi ve özgün kullanımı; hazırlanan çalışmaların proje sınıfı Twinspace veya benzeri dijital ortamlarda net ve anlaşılır bir tarzda sunumu ve öğrencilerin e-güvenliği ve AB Genel Veri Koruma Regülasyonu ve telif hakları sorunları gibi hususlar çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Teknoloji kullanımı kapsamında proje ortakların dikkat etmesi gereken bir diğer  husus ise öğrencilerin  e-güvenliği,eTwinning davranış kuralları ve AB Genel Veri Koruma Regülasyonu (GDPR),telif hakkı sorunlarıdır. Öğretmenler tarafından tüm Twinspace üyelerinin uyması gereken davranış kuralları belirlenmeli ve proje başlangıç  sürecinde bu davranış kuralları üyelerle  paylaşılmalı ve proje içeriklerinin gizliliği  ve güvenliği hususunda gerekli tedbir alınmalıdır. Öğrencilerin e-güvenliği konusunda gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Öğrencilerin kişisel bilgilerinin özellikle herkese açık olan Proje günlüğü gibi bölümlerde yer verilmemesi ve diğer alanlarda öğrencilere dair yapılan paylaşımlarda öğrencilerin  kimliği açıkça ortaya koyacak paylaşımlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca proje kapsamında kullanılan  içeriklerle ilgili telif hakkı konusunda farkındalık gösterilmeli; lisans gereklilikleri ile ilgili herhangi bir sorun olmamalıdır. Twinspace’e içerik yüklerken ilgili kaynakların yayın haklarına dikkat edilerek; yayınlanacak içeriklerin kaynağı açık bir şekilde kısa alıntılar yaparak kullanılmalıdır.

 

Twinspace dışında eğer  bir websitesi veya blog hazırlanmışsa yine benzer bir şekilde bu araçların yönetimi, etkinlik takibi ve çalışmaların rahatlıkla takip edilebilmesi gerekmektedir. Harici dijital ortamların etkili kullanımı da teknoloji kullanımına kapsamında değerlendirilmektedir.

Teknoloji eğitimi dönüştürüyor, öğrencilerin nasıl, ne zaman ve nerede öğrendiklerini değiştiriyor ve yolculuklarının her aşamasında onları güçlendiriyor. Öğrenmeyi kişiselleştirme yolunda teknoloji, öğrencilere nasıl öğrendikleri konusunda sahiplik vererek, eğitimi dijital yaşamlarıyla alakalı hale getirerek ve onları geleceklerine hazırlayarak onları güçlendirir. Teknoloji ve sınıf duvarlarının ötesindeki kaynaklara erişim sayesinde, öğrenciler problem çözücü, eleştirel düşünür, işbirlikçi ve yaratıcı olmak için ilham alırlar. Teknolojinin sınıflara başarılı bir şekilde entegre edildiği yerlerde, öğrenciler ömür boyu sürecek bir öğrenme sevgisi geliştirirler.

Eğitimciler her zaman öğrenciler için öğrenimi kişiselleştirmeye çalışırlar. Teknoloji, gerçek zamanlı öğrenci verilerine, uzunlamasına bilgilere, içeriğe, uygulamalara ve daha fazlasına erişimle yeni seviyelere ulaşmalarına yardımcı olabilir. Teknoloji, eğitimcilerin harmanlanmış öğrenme ortamları oluşturmasına ve biçimlendirici ve özetleyici değerlendirmeler için dijital araçlardan yararlanarak sınıflara öğrenme ve öğretme için yeni modeller getirmesine yardımcı olabilir.

Web 2.0 Araç Önerileri

Modül Görevleri

  • Modül bilgilerini çalışınız ve notlar alınız.
  • Öğrenme Günlüğünüzü yeni bilgiler ile güncelleyiniz.
  • Note.ly aracını keşfediniz.
  • Bu modülde verilen öneri araçlardan 2 tanesini kullanarak içerik üretiniz. Facebook grubumuzda paylaşınız.
  • Proje fikirlerinizi metine dökerek Konu , yaş aralığı, süre, dil, kısa özet,. Şablonu Ek materyallerden indirebilirsiniz. Bu Şablonız hazırlayıp bir sonraki modülü bekleyiniz ve yayınlamayınız.
  • Modül Quizini tamamlamayı unutmayınız.

Modül Rozetiniz.

İyi çalışmalar dileriz…