Eğitimde Robotların İşlevleri

Peki neden robotlar? Okullarda neden robotik öğretilir veya derslerde neden kodlanabilir robotlar kullanılır?  

Robotik dünya çapında birçok okulda ivme kazanmaktadır ve bu alanda dersleri veren öğretmenlerin programlama ve diğer becerilerdeki bilgileri geliştirmeleri gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Ancak öğrenciler yalnızca şu an için değil, aynı zamanda öngörülebilir bir teknolojik gelecek için de büyük faydalar (onu en azından bir kere bile olsun kullanmış, görmüş ve işleyişini tanımış olmak gibi…) elde etmektedirler.

İşte okulda robotik hakkında öğrenmenin öğrencilere fayda sağlayabileceği yedi alan.


1.Yaratıcı Düşünce

Çoğu ders, aynı anda yaratıcılığı ve eğlenceyi içermez. Çalışmalar robotiğin her ikisine de ulaştığını göstermiştir. Aslında, öğrenciler tam kontrole sahip oldukları etkinliklere katılmayı severler ve bu robotikte mümkün olan bir şeydir. Üstelik, öğrenciler harika şeyler yapabildiklerinde orada durmazlar, daha fazla özellik geliştirmek isterler.


2. İşbirliği

Uygulamalı öğrenme etkinlikleri, konsantrasyon ve dikkat seviyelerini arttırır, çünkü daha fazla öğrenci fiziksel becerileri öğrendikçe, derste olmaya devam etmek isterler.

 

 


3. Hazırlıklı Olma

Yapay zeka, sürücüsüz otomobiller ve her gün şekillenen uzay araçları gibi ileri teknolojiler sayesinde, mevcut nesil öğrencilerin teknolojik değişimlere her zamankinden daha fazla hazırlıklı olmaları gerekir.

 


4. Programlama Yetenekleri

Yapay zeka evler, okullar ve ofislerde daha yaygın hale geldikçe, biraz programlama bilgisi herkesin bu botların nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olacaktır.

 

 

 


5. Azim

Bot oluşturma ve programlama zordur. Bununla birlikte, çalışırken hayal kırıklığı yaşansa bile öğrencilerin asla pes etmeme tavrını geliştirmelerine yardımcı olur. Bu, herhangi bir teknolojik veya bilimsel girişim için oldukça önemli olan bir beceri sağlamaktadır: Bir daha dene, yine dene!


6. Takım Çalışması

Robotik, çeşitli beceriler gerektirir ve bu nedenle farklı yeteneklere sahip insanlar için bir öğrenme ortamı sağlar. Düzgün kullanıldığı takdirde, aynı zamanda bir ekip çalışması kültürünü teşvik eder. 

 

 


7. Eğlence

Robot bilimi hakkında bilgi edinmek eğlencelidir üstelik bu robotları derslerde kullanmak ve üstüne kodlamasını kendisinin yapması öğrencilere unutulmaz bir deneyim yaşatır!